Övriga guider

Övriga aktiva guider:

Anna Helgesson
guidar ”well-being” och skogsbad
anna.m.helgesson@gmail.com

 

Stödmedlemmar:

Ann Alvelid, Färjestaden
guidar historia och kultur
info@alvelidguide.se

Monica Attebrant, Löttorp
guidar biologi, natur och järnålder
monica.attebrant@gmail.com

Ingemar Eriksson, Alböke
fiskeguide
ingemar.eriksson@fiskeoland.se

Christer Ernborg, Wannborga
natur- och geoguide
christerernborg@hotmail.com

Jörgen Hedman, Föra
guidar med tonvikt på historia och kyrkohistoria
magister.hedman@gmail.com

Charlotte Håkansson van Luijn, Köpingsvik
leder löpguidningar, guidar vikingatid och geologi
olandsguide@traject.se

Eva Jeansson, Bredsättra
guidar främst på Himmelsberga
ejeansson@gmail.com

Jacob Jonsson, Alböke
fiskeguide
jacob.jonsson@fiskeoland.se

Maj-Britt Karlsson
guidar alvarsvandringar till bl.a Dröstorp
Maj-britt-karlsson@hotmail.com

Ludvig Papmehl-Dufay
Öländsk arkeologi och förhistoria
guidningar, vandringar, cykelturer, föreläsningar
ludvig.papmehl-dufay@lnu.se

Marlene Pedersen Andreasson, Jordsläta
guidar folkliv och lantbruk, kultur och natur
marlene.pedersen@telia.com

Anders Sjökvist, Äleklinta
geo-guide,  Äleklinta
andersskvist@gmail.com

 

Hedersmedlem:
Jan Mikaelsson
utbildare och mentor
jangeologen@live.se

 

 

 

 

. .

Övriga guider turer