Övriga guider

Övriga aktiva guider:

Anna Helgesson
guidar ”well-being” och skogsbad
anna.m.helgesson@gmail.com

Maria Berg
mberggron@gmail.com
guidar om djur och natur, om samspelen i naturen
och lokalproducerat till spis.

Carina Adolfsson Elgestam
normaadolfsson@gmail.com

Anna-Karin Härensjö
akharensjo@gmail.com

Sven-Göthe Lidheim
sg,lidheim@gmail.com

Ulrika Lohbeck
ulohbeck@googlemail.com

Anna-Lena Seydlitz
anna-lena.seydlitz@skolakalmar.se

Catherine Westling
info@teaterladan.com

 

Medlemmar:

Monica Attebrant, Löttorp
guidar biologi, natur och järnålder
monica.attebrant@gmail.com

Erica Bertilsson
erica.bertilsson@fastighetsbyran.se

Christer Ernborg, Wannborga
natur- och geoguide
christerernborg@hotmail.com

Jörgen Hedman, Föra
guidar med tonvikt på historia och kyrkohistoria
magister.hedman@gmail.com

Gun Grins
Gun.grins@telia.som

Charlotte Håkansson van Luijn, Köpingsvik
leder löpguidningar, guidar vikingatid och geologi
olandsguide@traject.se

Monica Krook
monica.krook1@gmail.com

Malene Langborg
malene@brickbandsfabrik.se

Eva Jeansson, Bredsättra
guidar främst på Himmelsberga
ejeansson@gmail.com

Iréne Johansson
irene48.johansson@gmail.com
guidar om de öländska väderkvarnarnas historia.

Maj-Britt Karlsson
guidar alvarsvandringar till bl.a Dröstorp
Maj-britt-karlsson@hotmail.com

Ludvig Papmehl-Dufay
Öländsk arkeologi och förhistoria
guidningar, vandringar, cykelturer, föreläsningar
ludvig.papmehl-dufay@lnu.se

Marlene Pedersen Andreasson, Jordsläta
guidar folkliv och lantbruk, kultur och natur
marlene.pedersen@telia.com

Anders Sjökvist, Äleklinta
geo-guide,  Äleklinta
andersskvist@gmail.com

Birgitta Trolin
birgitta.trolin@telia.com

 

Hedersmedlem:
Jan Mikaelsson
utbildare och mentor
jangeologen@live.se

 

 

 

 

. .

Övriga guider turer